KURU YOLMA TAVUK

“Geleneksel köy tavuğu lezzetinde ve doğallığında” sloganıyla yola çıkarak kesimhanesi ülkemizde tek olan gerçek kuru yolma sistemi üzerine kuruludur“

EN DOĞAL HAKKINIZ

Kuru yolma tavuk üretimi, tavukların doğal ortamına uygun çiftliklerde, hayvansal atık içermeyen (kan, kemik, hayvansal gıda v.b) mısır, buğday, ayçiçeği gibi bitkisel yemlerle beslenmesiyle gerçekleştirilir. Serbest gezen tavuk olarak adlandırılan bu tavuklar gelişimini tamamladıktan sonra (70-80 gün) Sakarya-Taraklı mevkisinde bulunan kesimhanemize nakledilir.

ELEKTRO ŞOK VERİLMEMEKTEDİR

Kesimhanemizde kesim öncesi tavukları sersemletmek veya bayıltmak amaçlı elektro şok verilmez. Hem dinen hem de sağlık açısından temizlik şartlarını yerine getirmiş deneyimli kasaplar tarafından her tavuk tek tek elle besmele çekilerek, İslami usullere uygun olarak kesilir. Bu şekilde kesilen tavuklar çırpınarak vücudundaki tüm kanı boşaltmış olur. Böylece sağlıklı ürün elde etmiş oluruz.

GERÇEK KURU YOLMA

Tüy yolma işlemini kolaylaştıran, hem dinen hem de sağlık açısından uygun görülmeyen tavukların toplu olarak haşlama kazanına sokularak, sıcak su püskürtülerek ya da buhar sistemi gibi farklı sistemler kullanılarak tüy yumuşatma işleminin yapılıp, tüylerinin temizlenmesi sulu yolumdur. Bu sistemde tavukların tüylerinde birikmiş kan, pislik, toz gibi zararlı maddeler tavuk etine karışır ve ete işleyerek etin necis olmasına neden olur. Bu sistemde özel geliştirilen rüzgâr sistemli makineler ile tüyler tek tek kesinlikle sıcak su kullanmadan yolunarak, soğuk havalı odalarda hava soğutma sistemi ile dinlendirilir.

GELENEKSEL KÖY TAVUĞU LEZZETİ

Sağlığa uygun olarak yetiştirilip kesilen tavuklarımız, besin değeri yüksek, doğal görüntüsü ve dokusu bozulmamış, helal ve geleneksel köy tavuğu lezzetinde oluyor. Ü̈rünlerimizi çocuklarınız ve ailenizle güvenle tüketebilmeniz için frigolu araçlarımızla günlük olarak kasap ve marketlerinize ulaştırıyoruz.

SAYGILARIMIZLA

Loading